Çanakkale Savaşları’nın 102.yılı anısına, Mengen Kaymakamı Hasan GÜNAYDIN’ın davetlisi olarak Turgut KAÇMAZ tarafından Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda “Buram Buram Çanakkale Destanı” isimli program İlçemizdeki bütün idareci öğretmen ve 1500 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi.
1994 yılında 110 yaşında vefat eden dünyanın en yaşlı son Çanakkale Gazisi, Çanakkale 57.Alay Şehitliği’nde heykeli bulunan, milletimizin gönlündeki yerini alan kahraman gazimiz Hüseyin KAÇMAZ’ın oğlu emekli öğretmen, araştırmacı ve dünya barış elçimiz Turgut KAÇMAZ program boyunca öğrencileri coşturdu.
Turgut KAÇMAZ, programda Çanakkale Şehitlerimizle ilgili yaşanmış duygu yüklü hatıraları anlatıp, Çanakkale Savaşları’nda yaşanan büyük acıları, büyük mücadeleleri bir kez daha hatırlatarak gençlerin gerçek anlamda vatan ve millet sevgisinin ne olduğu hakkında düşünmelerini sağladı.
Türkiye’nin her karış toprağının şehit kanıyla yoğrulduğunu ifade eden KAÇMAZ, 15 Temmuz Şehitlerine de vurgu yaptı.Yaptığı konuşmada 15 Temmuz gecesi birçok vatan evladının Türkiye’nin bağımsızlığı için şehit olduğunu söyledi.
“Çanakkale Anlatılmaz Yaşanır” diyen KAÇMAZ, konuşmasını “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” dizeleriyle sonlandırdı.
Programın ardından Çanakkale Savaşları’nın fotoğraf ve savaş kalıntıları sergilendi.Katılımcılar bu sergiyi gezerek Çanakkale Savaşları’nda kazanılan büyük zaferi bir kez daha yaşadı.