İstiklal Marşı’nın kabulünün 96.yıldönümü ve Mehmet Akif ERSOY’u anma programı ilçemizde büyük bir coşku ile kutlandı.
        Mengen Cumhuriyet İlkokulu tarafından hazırlanan programa İlçe Kaymakamımız Hasan GÜNAYDIN,Belediye Başkanımız Turhan BULUT,Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Muhammet SARGUN,CHP İlçe Başkanı Şenol ERSOY,İl Genel Meclis Üyesi Zeki OZULLUOĞLU,İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih CELEPCİ,Daire Amirleri,Okul Müdürleri,Öğretmenler,Öğrenciler ve Veliler katıldı.
           Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Bahire GÜRGÖR, açılış konuşmasında;
          İstiklal Marşı’nı sevmek,ülkemizi sevmektir.
          İstiklal Marşı’nı coşkuyla söylemek,ülkemize sahip çıkmaktır,
          İstiklal Marşı’nı vakur bir şekilde okumak,bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır.
          Bağımsızlığımıza sahip çıkmak ise ,onurumuza sahip çıkmaktır.
         
          İstiklal Marşı’nı anlayabilmek için,Mehmet Akif ERSOY’u iyi bilmek,onun bütün yönleriyle şahsında topladığı ,<>  yakından tanımak,bu ruhu hakkı ile hissetmek gerekmektedir.O,milli bir şair,ideal bir öğretmen,iyi bir asker,vatanına aşık bir gönül adamıdır sözleriyle sürdürmüştür.
         Vatan ve millet sevgisinin,bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşımız,milletimizin ruhunu,tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez değerleridir.Bizler geçmişin mirasını geleceğin emanetini taşıyoruz.Geçmişte yaşayan şanlı ceddimiz bize bu güzel vatanı miras bıraktı.Bizden sonra gelecek nesillere güçlü ve müreffeh bir ülke bırakmak için çalışmak,çok çalışmak gerektiğine değinilmiştir.
         Şanlı bayrağımız göklerden,İstiklal Marşımız dillerden,vatan sevgisi iman dolu göğsümüzden ebediyen silinmesin, sözlerinin ardından Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin hazırladığı şiirler,oratoryo ve skeçle programa devam edilmiştir.Programa Mengen Ortaokulu,Pazarköy Cezmi BİLGİN İlkokulu,Gentaş Çok Programlı Lisesi, Mengen Anadolu İmam Hatip Ortaokulu ve Mengen Anaokulu öğrencileri de yarışma eserleri ile katkıda bulunmuştur.
        12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ile Mehmet Akif ERSOY’u anma programı ile ilgili İlçede yapılan İstiklal Marşı’nı ezbere okuma yarışması ile kompozisyon,şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verilmiştir.
        Program,Cumhuriyet İlkokulu Öğretmenlerinin, Mengen Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ahmet ÇEVİK ve Metin KAYNAR ile hazırladıkları ve sundukları koro çalışması ile sona ermiştir.