MENGEN AŞÇILAR VE TURİZM FESTİVALİ

Dünyaya, Türk mutfağını tanıtan Mengenli aşçılardır. Aşçılık mesleğinin, geleneksel Türk yemekleri ve Türk mutfağının, yöremiz Mengen’in, Türkiye’de ve dünyada tanıtılması amacıyla 1981 yılından beri festival düzenlenmektedir. Festivalimizin amacı; yöreyi tanıtmak, aşçılık sanatının önemini belirtmek, Türk mutfağının dünya mutfakları arasındaki yerini almasını sağlamak, yeni yetişen neslin bu mesleğe ilgisini çekmek, aşçılar arasında sanat dayanışmasını artırmak, gurbetteki hemşerilerimizi bir araya toplamak ve ilçemizde bir bayram havası yaratmaktır. Festivalimiz 1981 yılından itibaren bu amacına ulaşmış, yurt sathını aşarak yurt dışında da adından söz ettirmiştir.

 

Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali, 24 Ağustos 1981 yılında Mengen Kaymakamı Ali Cafer AKYÜZ’ün başkanlığında kurulan komite tarafından başlatılmıştır. Bu komite; yazı işleri müdürü merhum Ziya DiNÇER, ilköğretim müdürü Erhan GÜRSOY, Halk Eğitim Müdürü Yusuf ALKAN, Mengen Lisesi Müdürü Merhum Muhsin ÖZALP, İsmet ŞENTÜRK ilçemiz esnafından Arif ŞİMŞEK, usta aşçılarımızdan demir yolları mutfak şefi Demiray ÇAKIROĞLU ve Aydın YILMAZ olmak üzere 7 kişiden oluşmuştur. Bu komite, tamamen kendi buldukları kaynaklarla festivali hazırlamışlardır. Aşçılar festivalinin düzenlenmesi için; İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi büyük şehirlerimizdeki ünlü otellerde çalışan aşçılarımızla toplantılar yapılarak, aşçılarımızın görüşleri alındı. Aşçılarımız, festivalin yapılmasını çok olumlu karşıladılar. Kaymakam Ali Cafer AKYÜZ ilçemizdeki tüm esnafların ve köy muhtarlarının katılımıyla toplantılar yaptı. Aşçılarımız, esnaflarımız ve köy muhtarları festivalin gerçekleşmesi için maddi ve manevi destekte bulunmuşlardır. Festivalin düzenlenmesi ve gerçekleştirilmesi için, zamanın Bolu Valisi Sayın Adnan DARENDELİLER’in büyük destekleri ve katkıları olmuştur. Daha sonraki yıllarda Festivalin gördüğü büyük ilgi üzerine tanıtım kampanyasını daha etkin bir duruma getirmek ve aşçılar arasındaki dayanışmayı güçlendirmek için Mengen Aşçılar ve Turizm Derneği kuruldu. 1985 yılında Kaymakamlık Makamı, festivalin organizasyonunu, Belediye Başkanlığı’na devretmiştir. Yeni kurulan komiteyle birlikte festival tüzüğü Belediye Meclisi’nde onaylanarak yürürlüğe girmiştir. 1981 yılında ilk kez düzenlenen festivalin coşkusuyla açılan pankartla, “Aşçılık ve Otelcilik Okulu istiyoruz.” İfadesinin yer alması ile birlikte bir Aşçılık okulunun açılması fikri filizlenmiştir. 5. Aşçılar Festivali ile birlikte Türkiye’de ilk defa ata mesleği olan aşçılığı daha ilmî metodlarla öğretmek ve modernize etmek amacıyla İl Özel İdaresi’nin yapımını üstlendiği ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle, dünyada sadece 5 eşi olan Aşçılık Meslek Okulu açılmıştır. Daha sonraları bu okul Anadolu Meslek Liseleri kapsamına alınarak Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik Turizm ve Meslek Lisesi adını almıştır, 1985 yılında eğitim-öğretime başlayan bu okul tamamen festivallerin eseridir.

Gerçekleştirilen festivallerimizde aşçılarımızın rekorları, yapmış oldukları eserleri ile düzenlemiş oldukları sergiler, davetliler ve halkımız tarafından zevkle izlenmiş; TV ve basında yayınlanarak ses getirmiştir. Festivallerde aşçılarımız hünerlerini sergilemekte olup bu hünerlerini sergilerken de adeta rekor kırmaktadırlar. Örnek olarak , 4 metre boyunda döner, 101 metre uzunluğunda şiş kebap yaparak yeni bir rekor kırmışlardır. Bu dev kebabın yapımı sırasında yaklaşık 300 kg et, 2,5 ton mangal kömürü kullanılmıştır. 60 aşçı 4,5 saat uğraşmıştır. 1994 yılında 11. festivalde de aşçılarımız, kendi rekorlarını kırarak dünya rekorlar kitabına giren, Türkiye’de ilk defa üretilen 4,5 metre çapında dev tencere içinde 10.000 porsiyon kapasiteli Mengen Pilavını konuklara ikram etmişlerdir. Gerek dev tencere, gerekse tencere içinde pişirilen pilav o günlerde Türkiye’nin gündemine gelmiştir.

Festivalimiz; her yıl, ağustos ayının ilk hafta sonuna denk gelen cumartesi ve pazar günleri yapılmaktadır. 2 gün süren festival, ekonomik yönden ilçemize katkı sağlarken, ilçemizin tanıtımını da yapar.